Keyword – tajemnica słowa kluczowego

Chmura słów

Zarówno w marketingu internetowym, jak również off line najistotniejszym elementem wszelkich działań jest dopasowanie oferty do interesującej nas grupy docelowej. Sposób w jaki zdefiniujemy nasz przekaz marketingowy, jakiego języka użyjemy oraz jakie słowa zastosujemy ma największy wpływ na to, czy uda nam się zainteresować odpowiednich odbiorców. Różnice postrzeganiu danego zjawiska zależą bowiem od wielu czynników, wśród których do najuważniejszych należy wiek, płeć, wykształcenie czy status społeczno-majątkowy naszego docelowego odbiorcy. Niezwykle ważnym elementem budowania biznesu jest umiejętność doboru odpowiednich słów oraz fraz kluczowych dopasowanych do naszych potencjalnych klientów, czy użytkowników. W niniejszym artykule przedstawię, czym są oraz jak prawidłowo dobierać słowa kluczowe, aby zwiększyć ruch na naszej stronie WWW.

Czym jest słowo kluczowe

Słowo kluczowe, czy też fraza kluczowa (ang. keyword) to nic innego jak słowo lub zestaw, które najbardziej adekwatnie określają tematykę naszej strony internetowej. Użytkownicy szukając informacji w sieci wpisują w pole wyszukiwarki  hasła najlepiej obrazujące dane zagadnienie. Z kolei wyszukiwarki zwracają użytkownikowi wyniki najbardziej zbliżone do treści jego zapytania.  W praktyce oznacza to, iż jeśli treści naszej trony oraz elementach kodu,  o których będzie jeszcze mowa, znajdą się słowa kluczowe wpisane przez użytkownika w pole wyszukiwarki to jest duże prawdopodobieństwo, iż nasza witryna znajdzie się na liście zwróconych wyników.

Jak dobierać słowa kluczowe pasujące do naszej witryny

Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć poszukiwanie słów kluczowych jest określenie profilu naszej działalności oraz rodzaju oferowanych produktów i usług. Następnie należy się zastanowić, kim są nasi potencjalni klienci lub użytkownicy i jakiego rodzaju informacji mogą szukać na naszej stronie, a  co najważniejsze, jakich zwrotów mogą używać, aby dotrzeć do pożądanej informacji.  Często wydaje nam się, iż słowa, które my sami byśmy wpisali, aby odnaleźć nasza stronę są najbardziej trafne (wszakże to my stworzyliśmy naszą stronę i znamy jej zawartość). Jednak prawda jest taka, iż sposób wyszukiwania poszczególnych informacji może być zupełnie różny w zależności od wieku, płci, wykształcenia, miejsca zamieszkania użytkownika.

Narzędzie doboru słów kluczowych

Czy zatem dobór słów kluczowych nie jest pracą bez końca? Niekoniecznie. Na szczęście istnieje wiele narzędzi, które mogą nam ułatwić to zadanie, oszczędzając przy tym mnóstwo czasu. Jednym z nich jest najczęściej używane darmowe narzędzie Google External Keyword Tool. Wystarczy wpisać w formularzu kilka słów związanych z naszą branżą, a zostanie nam zwrócona lista najbardziej pasujących wyrażeń wraz z określeniem konkurencyjności danej frazy oraz liczby miesięcznych wyszukiwań danego słowa lub frazy w wyszukiwarce Google.  Z listy fraz należy następnie wybrać te o dużym potencjale (dużej liczbie miesięcznych wyszukiwań) i stosunkowo małej konkurencji (parametr ten również jest widoczny na liście fraz).

W ten sposób uzyskamy listę słów oraz fraz kluczowych, które powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie projektowania oraz optymalizacji naszej witryny WWW.

Już niedługo omówimy sobie, gdzie i w jaki sposób wykorzystać  nasza listę fraz kluczowych, aby zwiększyć szansę na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.