Kolory na stronie WWW

Paleta kolorów

Kolory odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Służą nie tylko do odróżniania od siebie poszczególnych przedmiotów, ale przede wszystkim mają istotne właściwości psychologiczne oraz optyczne. Dzięki kolorom jesteśmy w stanie uporządkować otaczającą nas rzeczywistość, a  także dokonać jej oceny. Każdy  z nas różnie reaguje na poszczególne kolory, co wiąże się zarówno z naszymi gustami i upodobaniami estetycznymi, jak również emocjami oraz subiektywnymi skojarzeniami . nie ulega jednak wątpliwości, iż każdemu kolorowi przypisana jest pewna symbolika, którą od wieków stosują zarówno ludzie, jak i zwierzęta do przekazania pewnych informacji.

Symbolika kolorów

Kolor czerwony oznacza siłę, władzę, odwagę, ale także agresję, ostrzeżenie lub błąd. Czerwień kojarzona jest z miłością, namiętnością, ogniem i bogactwem. W Chinach jest symbolem szczęścia, w Egipcie śmierci, W Indiach – znakiem życia, a we Francji jest kolorem arystokracji.

Kolor pomarańczowy to ciepło, energia, witalność i nowoczesność. Kojarzy się z jesienią, a także ze świeżością.

Róż to barwa kobiecości, słodyczy. Symbolizuje również kicz, a także jest kolorem popkultury.

Kolor brązowy to symbol przyjaźni i zaufania, jak również pewności. Brąz kojarzy się z jesienią oraz klasyką, lecz także z brudem.

Barwie żółtej przypisuje się takie cechy jak zadowolenie, radość, pogodę ducha, optymizm, natomiast z drugiej strony żółty jest Symbolem ostrożności, zawiści i zazdrości.

Zieleń to symbol wiosny i natury, ekologii,  oznacza nadzieję, przyjaźń i sukces, uleczenie,  ale także zazdrość . We Francji kolor ten kojarzony jest z półświatkiem, w Egipcie z żyzności i siłą fizyczną, w Japonii oznacza przyszłość, młodość i witalność, a   w USA – bezpieczeństwo.

Niebieski kolor to symbol wody, nieba, smutku, ale także duchowości, wzniosłości uczuciowej, męskości , spokoju i bezpieczeństwa. W kulturze japońskiej niebieski oznacza nieuczciwość, e Egipcie to symbol cnoty, prawdy i walki, a we Francji kojarzony jest z wolnością i pokojem.

Fiolet to barwa utożsamiana z tajemnicą, poznaniem duchowym, a także z królestwem i mądrością, godnością i autorytetem.

Czarny symbolizuje noc, zło, śmierć oraz żałobę,  jak również powagę, strach, tragedię, zniszczenie oraz siłę.

Kolor szary kojarzony jest z rozsądkiem, szlachetnością, uporządkowaniem, niewinnością oraz biernością.

Biel  oznacza czystość, niewinność, zimę, chłód. W Chinach, Japonii  i Indiach to kolor śmierci i czystości, w Egipcie oznacza radość.

Rola kolorów na stronie WWW

Kolory wykorzystywane są w Internecie do przekazywania pewnych informacji zakodowanych w ich symbolice. Projektując strony WWW warto pamiętać o kilku zasadach związanych z kolorystyką, która powinna być dopasowana nie tylko do tematyki serwisu, ale również do grupy docelowej.

  1. Harmonia – kolory na stronie internetowej powinny być harmonijne, co budzi przyjemne skojarzenia
  2. Osoby dorosłe wolą oglądać strony w barwach pastelowych, natomiast dzieci i młodzież preferuje barwy żywe
  3. Kobiety  postrzegają kolory w sposób emocjonalny, co znaczy, że dany kolor kojarzony jest z konkretnym nastrojem
  4. Odcienie zieleni mają działanie uspokajające, natomiast kolor niebieski i jego pochodne wywołują uczucie przygnębienia i smutku.

Kolor strony WWW a branża

Podczas projektowania strony WWW należy dopasować kolorystykę do profilu działalności:

– kolory jasnej zieleni w połączeniu z czerwienią dobrze prezentują się na stronach związanych z naturą, ogrodnictwem,

-kolor brązowy, pomarańczowy, żółty i błękitny kojarzy się z podróżami, wczasami i wykorzystywany jest w serwisach o tematyce turystycznej oraz na stronach biur podróży,

– brąz w połączeniu z czerni ą wykorzystują producenci galanterii skórzanej,

– tzw. zgniła zieleń czy khaki to kolory kojarzone z wojskiem. Można je spotkać na serwisach o tematyce militarnej,

-czerń połączona ze złotem lub srebrem kojarzy się z luksusem i korzystnie prezentuje się na stronach ekskluzywnych sklepów z bielizną, biżuterią .

– odcienie ciemnoniebieskie,  granatowe i szare to kolory menadżerów. Występują w serwisach firm szkoleniowych,

– szary w połączeniu z kolorem żółtym, pomarańczowym lub szarym stosowany jest na portalach budowlanych,

– niebieski i błękit często spotykany jest na stronach o tematyce medycznej i związanej zew zdrowiem.

Istnieje wiele różnego rodzaju połączeń kolorystycznych, które dobrze prezentują się w serwisach internetowych. Jednak należy pamiętać o zachowaniu umiaru i dobierać kolory w sposób przemyślany, aby nie wywołać w użytkowniku negatywnych odczuć.

Następnym artykule podpowiem, w jaki sposób tworzyć zestawy kolorystyczne do zastosowania na stronach WWW.