Linki przychodzące – najważniejszy czynnik pozycji strony WWW w wyszukiwarce

Linki przychodzące

Dotychczas omawiałam czynniki , które mogą wpływać na pozycję strony WWW w wyszukiwarkach w oparciu o kod źródłowy oraz zmiany w obrębie samego serwisu. W tym artykule wskażę na niektóre działania poza stroną internetową, które mogą przyczynić się do wzrostu jej pozycji w rankingu.

Popularność witryny

Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem zewnętrznym istotnym dla pozycji w wynikach wyszukiwania jest popularność witryny. Jest to nic innego, jak wartość, czy też przydatność strony dla jej użytkowników. Im więcej unikalnych i interesujących informacji zawiera tym jest lepiej postrzegana nie tylko przez Internautów, ale również przez roboty wyszukiwarek.
Algorytmy decydujące o pozycji stron WWW w wyszukiwarkach traktują wówczas taką witrynę jako wartościową i wyróżniają ją poprzez wysokie miejsce w rankingu.

Linki przychodzące

Skąd jednak roboty wyszukiwarek mają wiedzieć, że dana witryna cieszy się popularnością wśród użytkowników? Doskonałym źródłem informacji na ten temat są odnośniki polecające., a ściślej – linki prowadzące do danej witryny z innych stron WWW. Im więcej linków wartościowych prowadzi do naszej strony WWW tym większa szansa, iż roboty potraktują ją jako wartościową. Uśpię jednak zapał tych, którzy zacierają teraz ręce licząc na to, iż niewielkim nakładem finansowym „dopalą” stronę linkami z tzw. SWL’i, czyli płatnych systemów wymiany linków lub też będą bez opamiętania bombardować fora internetowe linkami do swoich witryn lub masowo dodawać komentarze pod postami, wypełnione linkami. Niestety linki te, choć spełniają kryterium ilości, nie stanowią praktycznie żadnej wartości dla wyszukiwarek, a metody te należą do tzw. metod nieetycznych, o których będzie jeszcze mowa przy innej okazji.

Jakość linków przychodzących

Istotą jest bowiem JAKOŚĆ linków. Oznacza to, iż linki do naszej witryny powinny prowadzić ze stron tematycznie powiązanych z naszą tematyką oraz cieszących się równie dużą, jak nie większą popularnością w sieci. Ważne jest również, aby odnośniki prowadziły do odpowiednich miejsc na naszej stronie, w jak największym stopniu odpowiadającej tematowi treści , z której linkujemy. Podobnie jak w przypadku linkowania wewnętrznego ważny jest tekst kotwicy linka, czyli tzw. anchor text, który powinien stanowić frazę kluczową, na którą pozycjonujemy nasza stronę.

Skąd pozyskiwać linki?

Pewnie są osoby, które w tej chwili zadają sobie pytanie: ”Ok. Ale w jaki sposób zdobywać wartościowe linki do naszych stron?” Poniżej kilka przykładów:

1. Katalogi stron – to najprostszy, a zarazem najbardziej dostępny sposób pozyskania linków. Obecnie w sieci istnieją setki katalogów stron WWW oferujących płatną lub darmową możliwość dodania wpisu na temat swojej strony wraz z linkiem do niej. Jednak katalogi, podobnie jak wszystkie inne strony, bywają mniej lub bardziej wartościowe. Przy wyborze katalogów warto kierować się opiniami osób doświadczonych w katalogowaniu stron lub samodzielnie sprawdzić ich jakość.
2. Artykuły do przedruku – są skutecznym źródłem linków, jednak wymagają od nas większego nakładu pracy. Serwisy umożliwiające dodanie własnego artykułu z linkiem do naszej strony mają bowiem pewne wymagania co do zamieszczanych treści. Musza być one unikalne, posiadać odpowiednią długość i w sposób ciekawy opisywać dane zjawisko. Przed publikacją artykuły są moderowane przez redaktorów, który decydują o akceptacji bądź odrzuceniu danej treści.
3. Współpraca w serwisami tematycznie związanymi z nasza branż – ten rodzaj linków jest dość trudny do zdobycia, gdyż duże, cieszące się popularnością serwisy nie są zwykle zainteresowane współpracą z innymi, mniejszymi serwisami, gdyż doskonale wystarczają im własne zasoby. Jeśli jednak mamy do zaoferowania ciekawą propozycję, warto skorzystać z okazji i podjąć próbę nawiązania partnerstwa.
4. Prowadzenie bloga firmowego na osobnej domenie – to doskonały sposób na zwiększenie zasięgu oddziaływania, ale również świetne miejsce na linki do naszej witryny. Warunkiem jest jednak regularne umieszczanie wpisów na blogu, a co najważniejsze, pisanie w sposób ciekawy i dotyczący naszej działalności, czy branży. Blogi o niskiej jakości treści nie będą miały żadnego znaczenia, gdyż linki prowadzące z nich do naszej strony będą bez wartości.
5. Linki ze stron ekspertów oraz domen typu gov. i edu. – zdobycie odnośników ze stron eksperckich stanowi dużą wartość dla naszej strony. Tego typu miejsca cieszą się dużym zaufaniem oraz autorytetem, podobnie jak domeny rządowe lub związane z oświatą. Jak wiadomo.
Powyższe przykłady to jedynie garstka wskazówek, skąd możemy pozyskiwać linki. Moim celem było jednak zwrócenie Twojej uwagi na fakt, iż w zdobywaniu linków liczy się przede wszystkim pomysłowość oraz otwartość na współpracę z innymi serwisami. Nie bójmy się eksperymentować, wychodzić poza ogólno przyjęte zasady, bo może się okazać, że inni szybko nas w tym wyprzedzą.

Wkrótce przedstawię kolejne czynniki zewnętrzne, które są istotne dla uzyskania wysokich pozycji w wyszukiwarkach.