Nawigacja – ważny element strony WWW

Układ strony internetowej

Zaprojektowanie własnej strony WWW wielu z nas może wydawać się prostą czynnością. W końcu w sieci mamy możliwość skorzystania z gotowych szablonów, które wystarczy odpowiednio dopasować do własnych potrzeb ,a następnie wypełnić treścią. Jednak kwestia samego wyboru szablonu nie zawsze jest tak oczywista i prosta. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, kto będzie korzystał z naszego serwisu i jakie informacje powinien znaleźć w pierwszej kolejności. Istotą jest bowiem, aby tak zaprojektować stronę WWW, aby użytkownik niemal od razu znalazł to, czego szuka.

Przy projektowanie stron korzysta się z trzech podstawowych układów:

1. Centralny, w którym jak nie trudno się domyślić treść znajduje się na środku ekranu, w związku z czym użytkownik nie ma potrzeby korzystania z paska przewijania. Układ ten doskonale nadaje się do projektowania prostych firmowych stron-wizytówek.
Poziomy – układ ten wymaga korzystania z poziomego paska przewijania. Układ ten najczęściej wykorzystywany jest na stronach prezentujących galerie zdjęć, czy obrazów.

2. Pionowy – treść strony przewijana jest w układzie pionowym. Jest to najczęściej stosowany układ, który występuje przede wszystkim na stronach publikujących różnego rodzaju artykuły.
W ramach powyższych układów stosuje się również schematy stron jedno -, dwu – , trójkolumnowe , a także wiele różnych kombinacji, do których wrócimy w innym artykule.

Nawigacja na stronie WWW

Z pewnością większość z Was zgodzi się ze mną, iż nawigacja strony jest najważniejszym jej elementem. To właśnie dzięki niej jesteśmy stanie szybko i wygodnie poruszać się po poszczególnych podstronach, dzięki niej wiemy, w którym miejscu na stronie obecnie się znajdujemy, na jaką podstroję możemy przejść, a także jak szybko powrócić do podstrony, którą wcześniej odwiedziliśmy ramach danego serwisu.

Nawigacja, czyli menu główne ma więc za zadanie ułatwić użytkownikowi korzystanie z naszej strony, a by szybko odnalazł informacje, których szuka. Najczęściej spotyka się strony, w których mu jest ulokowane w górnym pasku lub w prawej bądź lewej kolumnie strony. Specjaliści usability często sprzeczają się nad tym, który układ menu jest najbardziej optymalny, ja jednak nie będę przychylać się do żadnej z opinii, gdyż moim zdaniem lokalizacja nawigacji na stronie zależy przyzwyczajeń naszych potencjalnych użytkowników, a także zależna jest od całej kompozycji i estetyki strony.

Formy nawigacji

Już na samym początku projektowania strony WWW należy dokładnie przemyśleć, z jakiej formy menu nawigacyjnego chcemy skorzystać. To, który układ nawigacji wybierzemy projektując naszą stronę WWW, zależy od kilku czynników. Poniżej spróbuję wyszczególnić najważniejsze mocne i słabe strony poszczególnych układów menu.

Menu poziome

Menu poziome (w formie zakładek) to najczęściej wykorzystywany format, gdyż jest wygodny w komunikacji. Z rozwiązania tego warto skorzystać w przypadku, gdy planujemy mieć małą ilość kategorii lub gdy zajdzie potrzeba stworzenia dwóch bloków nawigacji, co jest często spotykane w przypadku sklepów internetowychMenu poziome ma te zalety, iż zajmuje mało miejsca i po wejściu na stronę od razu jest widoczne dla użytkownika. Słabą strona takiego rozwiązania jest ograniczenie liczby pozycji w menu, a nazwy poszczególnych zakładek muszą być stosunkowo krótkie, idealnie jeśli są to pojedyncze słowa.

Menu poziome z podmenu

Tego typu układ nawigacji posiada wszelkie cechy menu poziomego i stosuj się je w przypadku większej ilości kategorii i podkategorii, dzięki czemu w prosty i intuicyjny sposób możemy zaznaczyć miejsce, w którym znajduje się obecnie użytkownik. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, iż podmenu zajmuje większa powierzchnię, przez co główna zawartość strony ulega obniżeniu. Przy większej ilości pozycji menu nawigacja może stać się nieczytelna, zwłaszcza, jeśli zajdzie konieczność utworzenia kolejnego rzędu podkategorii, a użytkownik może przez to czuć się zdezorientowany. Tego typu rozwiązania stosuje się w przypadku dwupoziomowej struktury nawigacji (gdzie drugi poziom staje się mniej zauważalny).

Menu boczne – poziome

Jest niezwykle wygodne w przypadku nawigacji posiadającej większa liczbę kategorii, a także wówczas, gdy nawigacja posiada wiele poziomów i istotne jest oznaczenie relacji między nimi. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość tworzenia dłuższych nazw linków.

Wada tego typu rozwiązania jest fakt, iż zajmuje ono stosunkowo duży obszar strony, może być również mniej zauważalne dla użytkowników. Ponadto istnieje również zagrożenie, iż część menu znajdzie się poniżej linii przewijania strony (tzw. „złamania”), przez co stanie się niewidoczne dla użytkowników.

Zastosowanie menu bocznego poziomego sprawdza się w przypadku dużej liczby działów lub kategorii oraz gdy nawigacja ma głęboką strukturę, jak również wówczas, gdy w przyszłości planujemy rozbudować menu o nowe pozycje . Menu tego typu często stosowane jest jako podmenu do menu głównego, poziomego.

Menu kaskadowe

Ten rodzaj menu spotkał się z największa liczbą głosów krytycznych. Zarówno projektanci, jak i sami użytkownicy dostrzegają wiele wad tego rozwiązania , jednak w niektórych przypadkach może ono okazać się całkiem niezłym rozwiązaniem . W menu kaskadowym stosuje zakładki, które rozsuwają się pod wpływem kliknięcia lub najechania kursorem myszy. Zaleta tego typu rozwiązania jest możliwość pomieszczenia dużej ilości informacji , jednak wadą jest brak podglądu całości dostępnych opcji w menu. 

Menu kaskadowe stosowane jest często aplikacjach desktopowych, a w przypadku stron WWW pełnią ono funkcję nawigacji skrótowej do struktury serwisu niższego rzędu.

Projektując nawigację na stronie WWW warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim potrzebami i oczekiwaniami naszych użytkowników, z uwzględnieniem ich przyzwyczajeń w sieci. Wówczas nasza strona będzie intuicyjna i wygodna w obsłudze, a użytkownik szybko i bez problemu odnajdzie to, czego szuka.