Skuteczny tekst na stronę internetową

Pisanie na klawiaturze

Użyteczna treść to bezsprzecznie najważniejszy element każdej strony WWW. Tworząc teksty na stronę często zapominamy o tym, że treść, czyli tzw. content strony nie ma na celu utwierdzić nas w przekonaniu o posiadanych zdolnościach copywriterskich i lekkim piórze, ale przede wszystkim ma być odpowiedzią na potrzeby użytkowników. Co to oznacza w praktyce? Aby odpowiedzieć na to pytanie, spróbujmy wyobrazić sobie ścieżkę, która podąża internauta, aby trafić na naszą witrynę.

Pierwszym krokiem do odnalezienia interesujących użytkownika informacji jest wpisanie w pole wyszukiwarki słowa lub frazy, która w jak największym stopniu opisuje poszukiwane zagadnienie, a następnie kliknięcie przycisku  „Szukaj”. Wyszukiwarka zwraca listę wyników pasującą do wpisanego ciągu znaków, następnie użytkownik przechodzi do konkretnej strony wybranej z niniejszej listy.  Nie liczmy jednak na to, iż treść, którą ujrzy zostanie przeczytana niczym wciągająca powieść. Poświęci on zaledwie kilka sekund, aby oszacować, czy dany wynik jest mu przydatny i zawiera szukaną informację. Jeśli  w ciągu tych kilku sekund  nie znajdzie nic interesującego, opuści stronę i prawdopodobnie nigdy więcej na nią nie powróci, uważając ją za bezużyteczną. Jeśli jednak znajdzie choćby 1 akapit mówiący o danym zagadnieniu, z pewnością pozostanie na stronie lub na nią powróci.

Zatem jeśli w ciągu kilku sekund nie przyciągniemy uwagi użytkownika do zamieszczonej na naszej stronie treści, możemy go bezpowrotnie utracić, nawet, jeśli  zawartość naszego serwisu jest ściśle poświęcona danej tematyce. Musimy zadbać o to, aby  w tym krótkim czasie znalazł na stronie to, czego szuka. Oto kilka prostych, ale niezwykle ważnych zasad tworzenia treści na stronę:

Sugestywny nagłówek

Nagłówek  jest istotnym elementem każdej treści umieszczanej na stronie. Zasadą jest, iż jest on najbardziej wyróżnionym tekstem na stronie za pomocą większej czcionki, pogrubienia, podkreślenia lub zastosowania kursywy. Nagłówek ma za zadanie wzbudzić zainteresowanie użytkownika i zachęcić go do przeczytania zamieszczonej treści. Ma on sugerować, o czym jest dany tekst  i jakich informacji można po nim oczekiwać. Powinien być krótki i zawierać kluczowe słowa lub frazy dla danego zagadnienia. Nie próbujmy stosować w nagłówku sztuczek marketingowych obiecujących cuda po przeczytaniu artykułu, gdyż w ten sposób jedynie zrazimy czytelników i utracimy swoją wiarygodność.

Krótki opis

Zaraz pod nagłówkiem powinna znaleźć się kilkuzdaniowa zajawka opisująca w skrócie, o czym będzie artykuł. Nie eksperymentujmy z budowaniem napięcia rodem z filmów Hitchcocka, gdyż zniecierpliwiony użytkownik opuści stronę zniechęcony brakiem precyzyjnych informacji.  Krótki opis powinien określać tematykę artykułu oraz korzyści, jakie daje po zapoznaniu się z jego treścią.

Właściwa treść

Kluczowe dla naszego użytkownika informacje powinny znaleźć się w treści właściwej artykułu. Bez względu na to, jak długi jest artykuł, powinniśmy pamiętać o tym, aby język, którego używamy był prosty i zrozumiały dla wszystkich użytkowników. Unikajmy używania naukowej nomenklatury i starajmy się przekazać tylko konkretne i precyzyjne informacje.

Zadbaj o autorytet

Nikt nie lubi czytać nudnych i nic nie znaczących artykułów, a  szczególności w przypadku internauty, któremu zależy na szybkim dotarciu do konkretnych informacji.  Przygotowując artykuł na swoją stronę lub blog zadbaj o jego estetykę. Dokładnie sprawdź, czy w tekscie nie występują „literówki” lub błędy ortograficzne, czy zdania są poprawnie zbudowane. Jeśli  tekst ma pełnić funkcję poradnika lub dostarczać danych branżowych, umieść pod nim imię i nazwisko autora, ewentualnie adres e-mail. Dzięki temu Twój artykuł nie będzie anonimowy, a dodatkowa informacja o możliwości kontaktu z pewnością będzie pozytywnie odebrana przez czytelnika.

Powyższe wskazówki stanowią podstawę tworzenia skutecznych tekstów na stronę WWW. Warto jednak mieć na uwadze, że im większa będzie nasza kreatywność w zdobywaniu uwagi użytkownika, tym większa szansa, iż nasza strona bądź artykuły będą przez niego polecane innym.