Strona WWW zgodna z oczekiwaniami użytkowników

Strona internetowa user friendly

To oczywiście podstawa każdej promocji w sieci. Prawidłowo zaprojektowana strona firmowa, strona-wizytówka lub serwis czy sklep internetowy ma na celu zwiększenie zainteresowania potencjalnych użytkowników, klientów naszą działalnością. Powinna zatem być przejrzysta, prosta i w jak największym stopniu intuicyjna. Przygotowując projekt strony WWW należy wczuć się w użytkownika, przewidzieć, jakich informacji będzie na stronie szukał i jakie trudności może napotkać.

Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w trakcie projektowania strony WWW przede wszystkim dla osób, które nie mają doświadczenia w tym temacie. W praktyce lista niezbędnych elementów strony jest o wiele dłuższa, jednak na potrzeby niniejszego artykułu ograniczę się do prezentacji jedynie kilku z nich.

Absolutnie podstawowe elementy prawidłowo zbudowanej strony WWW to:

  •  prosty, sugestywny i odpowiednio wyeksponowany nagłówek informujący o zawartości strony. Powinien być krótki i łatwy do zapamiętania,a  zarazem zachęcać do pozostania na stronie.
  • logo lub logotyp ma za zadanie zwiększyć rozpoznawalność marki i najczęściej umieszczany jest w lewym górnym rogu strony głównej oraz każdej podstrony. Aby zwiększyć jego „wartość użytkową” warto wykorzystać logo jako odnośnik do strony głównej zgodnie z przyzwyczajeniami użytkowników Internetu.
  • łatwa w obsłudze i intuicyjna nawigacja to jeden z najważniejszych elementów strony, dzięki któremu użytkownik szybko i wygodnie odnajdzie interesujące  go informacje. Pamiętajmy, aby ilość zakładek w menu nawigacyjnym nie przekraczała 5 , gdyż powyżej tej liczby strona może być nieczytelna i utrudniać dotarcie do właściwej podstrony.
  • treść opisująca szczegółowo istotę naszej strony WWW, profil działalności, czy ofertę. Tekst powinien być dostosowany merytorycznie do grupy docelowej, do której chcemy trafić. Oznacza to, iż powinniśmy posługiwać się prostym, zrozumiałym językiem pozbawionym slangu oraz specjalistycznej nomenklatury. Pamiętajmy, aby teksty na naszej stronie były wartościowe przede wszystkim dla użytkowników i prezentowały korzyści, jakie może on dzięki naszej działalności osiągnąć.
  • grafika – aby zawartość naszej strony była atrakcyjna i zachęcająca, warto zadbać o miły dla oka, a zarazem nieprzytłaczający layout. Ważnym elementem są również zdjęcia dopełniające treść, które powinniśmy dobierać zgodnie z tematyką otaczającego je tekstu oraz kolorystyką.

Projektując własną stronę WWW należy przede wszystkim mieć na uwadze, do jakiej grupy docelowej ją kierujemy. To, co dla nas może wydawać się wartościowe, niekoniecznie może takim być w oczach naszych potencjalnych użytkowników. Pamiętajmy zatem, że sukces serwisu internetowego w największym stopniu zależeć będzie od tego, jak dobrze poznamy potrzeby i oczekiwania naszej grupy docelowej.